Duchovná schizofrénia?

Autor: Paulina Prasilova | 29.5.2012 o 22:20 | (upravené 29.5.2012 o 22:41) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  2982x

Zdá sa, že katolícka cirkev na Slovensku sa nikdy neskamaráti s tzv. letnično-charizmatickým hnutím, ktoré je ináč vo svete akceptované a považované za akceptovateľné. Svedčia o tom vyjadrenia v katolícky orientovaných médiách a tiež postoje, ktoré Slovensko ako kvázi katolícky štát (ak vezmeme do úvahy výsledok posledného sčítania ľudu) zaujal voči týmto cirkvám.

 

A je to pochopiteľné, keďže ich teológie si do značnej miery doslova odporujú. O čo teda ide? Letnično-charizmatické hnutie je vo svojej podstate protestantské. Hlása, že Biblia musí byť jediným teologickým základom cirkvi, že existuje istota spasenia, že jediným prostredníkom medzi Bohom Otcom a človekom je Ježiš, ktorý už raz a navždy vykonal obeť za hriechy, a tá sa neopakuje. Veria, že Ježiš aj dnes robí zázraky. Katolíckej cirkvi sa nepáči, že letnično-charizmatickí veriaci na odpustenie hriechov nepotrebujú kňaza, dokonca ani spoveď, že sa napĺňajú Duchom Svätým bez prítomnosti biskupa a vôbec – že hlásajú neexistenciu očistca a potrebu osobného obrátenia sa. Znie to celkom dobre, ale asi nie cirkevným vedúcim, ktorý opakovane varujú pred sektou. Akákoľvek zmienka o letnično-charizmatických cirkvách štartuje kontrolku POZOR, NEBEZPEČENSTVO!, v poradniach nemenovaných novín sú ľudia vystríhaní pred touto „zhubnou protestantskou nákazou zo Západu“ a keby to už nebolo nezákonné, niektorí by snáď aj vzbĺkli ako Ján Hus, ktorý, mimochodom, hlásal v podstate to isté.

Vtip je v tom, že to, čo katolícka cirkev na Slovensku tak zásadne odmieta a odsudzuje, prijíma v inej forme - s nejasným zámerom. Reč je o kresťanskom festivale Lumen, ktorý je každoročne organizovaný katolíckou mládežou – s podporou katolíckej cirkvi, samozrejme. Bezpochyby ide o novodobý ekumenizmus, ktorý chtiac-nechtiac vytvára medzi mladými dojem tolerancie, bezhraničnej lásky a rešpektu ku všetkým možným kresťanom – dokonca aj ku letničným charizmatikom z celého sveta.

Je nepochopiteľné, prečo je tohtoročným „ťahačom“ festivalu skupina s názvom Leeland, ktorá prednedávnom vydala album s výstižným názvom Great Awakening (Veľké prebudenie). Podľa slov frontmana kapely ide o výzvu, ktorá odznievala v čase veľkého amerického prebudenia z úst ľudí ako je Jonathan Ewards či George Whitefield (známi to protestantskí evanjelikálni pastori 18. storočia). Zmysel existencie kapely je vyzývať ľudí na celom svete, aby odovzdali svoj život Ježišovi Kristovi, čím sa z nich automaticky stanú zachránení – spasení ľudia. Nejde im o náboženstvo, chodenie do kostola, prijatie sviatostí; vyzývajú k osobnému pokániu, priamemu vzťahu s Bohom a k tzv. znovuzrodeniu, čo je pre katolícku teológiu jeden z hlavných bodov úrazu. Mnohé texty piesní kapely Leeland sú doslova v opozícii ku katolíckym dogmám a tak tomu bolo aj v prípade známej charizmatickej kapely Hillsong, či Third Day alebo Delirious? (ktoré po minulé roky tiež vystupovali na festivale).

Tak si to teda zhrňme: Letnično-charizmatická cirkev na Slovensku NIE, ale letnično-charizmatické kapely z celého sveta ÁNO. Nie je to náznak schizofrénie?

Samozrejme, mladí ľudia tento duchovný konflikt určite nevnímajú takýmto spôsobom a určite sa tešia z dobrej hudby, ale predsa len: je tento ekumenický akt snaha presvedčiť o láskavosti a tolerancii RKC k ostatným denomináciám, alebo je to snaha pritiahnuť pozornosť mladých ľudí prostredníctvom kvalitnej hudby? Ak je tomu tak, prečo RKC neprejaví svoju veľkú bratskú lásku a tolerantnosť aj naproti domácim? Možno by letniční charizmatici na Slovensku mali začať spievať po anglicky...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?