20 najlepších animákov pre vás a vaše deti (a najmä pre ne:)

Autor: Paulina Prasilova | 23.11.2013 o 22:00 | (upravené 23.11.2013 o 22:28) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  2985x

Na trhu sa objavuje stále viac animovaných rozprávok, ktoré viac alebo menej stoja za to. Aj keď by sa zdalo, že pojem „rozprávka“ si žiada jednoduchý formát s jasným, poučným posolstvom a jednoduchým spracovaním, nie vždy je tomu tak. Pravda je taká, že na úplnom začiatku samotné rozprávky neboli ani rozprávkami. V skutočnosti to boli veľmi kruté príbehy a ani neskôr sa autori s hrdinami príbehov vôbec nemaznali. Práve naopak – rozseknúť vlka napoly, spôsobiť morskej panne bolesť, akoby chodila po britvách, omylom zabiť pár detí alebo niekoho nemilosrdne začarovať do odpornej podoby nebolo nikdy problém.

Niektoré príbehy pobavia deti i dospelých...Niektoré príbehy pobavia deti i dospelých...http://www.bratislavskenoviny.sk/buxus/images/fotogaleria/kam_v_

Až neskôr sa rozprávkové príbehy mierne scivilizovali, prebytočná krv sa odstránila, zbrane sa zminimalizovali na meč a konce začali byť prevažne šťastné. Zatiaľ čo štandardizácia sa v minulom režime prejavila aj v rozprávkach produkovaných v ČSSR (mnohé z nich však boli naozaj dobré!:), svet nazaháľal a pomaly sa zmieril aj s tým, že postmoderna patrí aj do rozprávok. Kladní hrdinovia už preto nie sú vždy bez viny, vedia urobiť aj chybu, záporáci, naopak, majú aj svetlé stránky a človek sa pomaly prestáva orientovať v tom, čo je dobré a čo zlé, lebo na scénu sa derie všemocná relativizácia.

Príbehy najčastejšie posudzujem podľa toho, či by som ich pustila alebo nepustila svojim deťom. Vážim si rozprávky, ktoré majú skvelú hlavnú myšlienku, silný príbeh, podľa možností podporujú základné konzervatívne hodnoty, majú krásne spracovanie, dobrú grafiku, humor, ktorý nie je príliš preplnený gagmi a nie je perverzný. V neposlednom rade oceňujem animáky, ktoré končia happy endom.

20. AUTÁ

Animák, ktorý je už takmer legendou, obdivujú hlavne mladšie deti. Pozornosť starších divákov si však, pravdepodobne, nezíska. Dej je trochu plytký a všetky autá, hoci pekne graficky spracované, sú stále len autami. Veru, organika je len organika.

19. PÁN VČIELKA

Aj keď je samotný príbeh celkom zaujímavý, obávam sa, že len pre dospelých. Je pekné, že v deťoch podporíme ekologické cítenie, ale niektoré humorné scény pravdepodobne nepochopia (napr. zatknutie levitujúceho Stinga – za to, že zneužil názov časti včelieho tela).

18. HAPPY FEET

Pokračujeme s greanpeace motívmi. Na začiatku ma síce zaujala príjemná cover-verzia nie veľmi známej piesne od Beatles, ale na konci som zhodnotila, že ide o postmoderný psychedelický eko-muzikál. Deti, ktoré majú rady spievajúce zvieratká, si snáď prídu na svoje.

17. TURBO

Úplne netradičná rozprávka s tradične splneným americkým snom je vhodná pre všetky deti. Nie je príliš krutá, neslušná, len trochu akčná. Skríženie zvieratka – slimáka – a rýchleho auta možno osloví deti, ktoré zaujala rozprávka Autá, no zároveň majú radi aj organické bytosti. Je to avantgarda, ako sa patrí, ale neublíži, ani nepoteší. Určite si však nájde niekoľko verných divákov.

16. NA VLÁSKU

Celkom pekný príbeh ma veľmi sklamal hrozným dabingom hlavnej postavy. Zároveň nie som veľmi stotožnená so scénami v prvej polovici, kde hlavná hrdinka s čudným menom „dorába“ so sympatickým zlodejom. Bolo to prinajmenšom morbídne (a čudujem sa, že to chlapec prežil). Nechcela by som, aby sa moje deti takto spolu hrali...

15. HORE

Hoci vo mne táto rozprávka zanechala zmiešané pocity, prevažne pozitívne, umiestnila som ju na jedno z posledných miest tohto rebríčku, lebo nemá potenciál osloviť deti každého veku. Prekvapilo ma, že asi vo štvrtine deja jedna z hlavných postáv umiera, no ešte viac ma prekvapilo, že príbeh sa začal vyvíjať nanovo, iným smerom. Rozhodne je to krásny príklad toho, že starí ľudia nepatria do starého železa, a preto je aj v tomto rebríčku.

14. SHREK I.

Asi sa čudujete, ako sa mohol taký skvelý animák dostať až na 14-te miesto. Nuž, pravda je taká, že Shrek I (a o to viac II, III a IV) je skutočný skvost, no nie celkom pre deti. Humor je založený na dobre známych alúziách, o ktorých deti nemajú ani potuchy, v neskorších pokračovaniach sa kde-tu mihne nejaká perverzita a aj problémy, ktoré sa riešia, sú skôr dospelácke. Ak raz vytvorím zoznam najlepších animákov pre dospelých, Shrek bude dominovať na prvých miestach.

13. TOY STORY – PRÍBEH HRAČIEK

Poznám deti, ktoré sú z kovboja a jeho vesmírneho priateľa úplne nadšené. Bolo by čudné, keby nie: veď hlavnými postavami sú hračky! Hoci sú postavičky rozmanité, krásne, vtipné a cnostné, príbeh je o trochu slabší. Ďalším pokračovaniam som už venovala minimálnu pozornosť, ale vraj dvojka nie je na zahodenie. Jednoducho – príjemné vyplnenie času. Ďalšie tri dni vám bude v ušiach znieť: „Máš vo mne priateľa...“

12. GNÓMEO A JÚLIA

Veľmi milá adaptácia Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia znie najlepšie, keď si ju pustíte v originálnom znení. Ide síce o ďalšiu mini-avantgardu, ale predsa aj záhradní trpaslíci môžu mať v rozprávkach city. Pár vtipných scén príbeh primerane oživí a pobavia sa malí i veľkí. Neviem, komu to napadlo, ale túto verziu bez dvoch samovrážd v závere deja vrelo odporúčam.

11. MADAGASKAR 1 / 2

Deti majú rady zvieratká a táto rozprávka má všetky predpoklady, aby ju deti zbožňovali. Vo svojej podstate jej nemám čo vytknúť. Príbehu dokonca nechýbajú ani vedľajšie postavy, tučniaky, z ktorých sa stal hlavný zdroj humoru (ako to vidíme aj vo väčšine najúspešnejších animovaných filmov). Na desiate miesto v tomto rebríčku sa dostala len kvôli tomu, že samotný zvierací príbeh nie je z tých najsilnejších. Zároveň si myslím, že púšťať sa do otázky, čo bude mäsožravec jesť, keď za zo zvieratiek stanú jeho kamaráti, nebolo najrozumnejšie. Ani riešenie mi neprišlo veľmi presvedčivé: ryby nie sú zvieracie kamarátky?

10. OBLAČNO, MIESTAMI FAŠÍRKY

Jedna z rozprávok, čo zaručene poteší tých malých divákov, ktorí majú radi gagy. Nie som si istá, či autor samotnej myšlienky nebol pod vplyvom nejakej nelegálnej látky, keď príbeh písal, ale napokon je z toho príjemný a úsmevný priemer, ku ktorému už natočili aj príjemne šialenú dvojku. Nech sa darí.

9. RODINKA ÚŽASNÝCH

Špeciálne obľubujem animáky s rodinnou tematikou. Rodina musí držať pokope. Keďže jednotka vznikla v čase, keď zástancov bipolárneho manželstva ešte nahlas a masovo neobviňovali z homofóbie, detičky si môžu pozrieť príbeh, v ktorom žena dopĺňa muža, pomáha mu a deti sú obklopené láskou a dôverou. Jednoducho... Úžasné.

8. PRÍŠERKY S.R.O

Mnohí so mnou asi nebudú súhlasiť, ale zo skúsenosti viem, že deťom sa neškodné príšerky naozaj páčia. Sú krásne farebné, nápadité, grafika je na vysokej úrovni a hlavnou postavičkou je dievčatko, ktoré len v deťoch upevní dojem, že pozerajú správnu vec. Myšlienka nie je veľmi silná, ale v tomto rebríčku si animák vybojoval svoje miesto pod slnkom hlavne vďaka tomu, že keď sa dieťa zapozerá na  postavičky, mamička sa na chvíľu môže venovať iným veciamJ Dvojku osobne zhodnotiť neviem, ale určite stojí aspoň za jedno pozretie.

7. HĽADÁ SA NEMO

Ďalšia výborná rozprávka o bezmedznej láske otca a syna je neoceniteľná v tejto skazenej dobe. Deťom chýbajú zdravé otcovské vzory, a preto mnohé z nich často čelia kríze identity. Veru, aj dospelí by si tento majstrovský kúsok mali pozrieť so svojimi ratolesťami. Veľmi pekný animák.

6. RIO

Niečím ma táto animovaná rozprávka naozaj zaujala. Každopádne, je to krásne farebné, pohyblivé, chytľavé, vtipné, vhodné pre deti a s veľkým potenciálom deti aj zaujať. Hlavnou myšlienkou priveľmi nevyniká, ale všetky ostatné plusy robia z tohto animáku hodnotný kúsok. Minimálne vo vás zanechá naozaj príjemný dojem a to sa cení. Uvidíme, či dvojka prekvapí. Možno ani nie.

5. ZA PLOTOM

Skvelý animák. Klamať sa nevypláca a na to príde aj hlavný hrdina, ktorý počas príbehu zažije určitú povahovú transformáciu. Až na pár trošku krutých scén sa deti určite pobavia a dospelí s nimi. Okrem toho niet čo príbehu vyčítať. Snáď sa tí najmenší nezľaknú strašného medveďa...

4. ICE AGE I, II, III

V tejto fáze sa už dostávame do sfér, kde sú atribúty na megaúspešný animák prítomné všetky naraz. Príbeh už len ťažko môže byť silnejší, vidíme tú niekoľko charakteristických a graficky úžasne zvládnutých postáv, niektoré z nich prekonajú aj transformáciu povahy (to sa vždy cení). Vo filme tvorcovia navyše stvorili kultovú veveričku, ktorá síce buduje kariéru aj sama o sebe, ale v príbehu funguje ako čerešnička vtipnej dokonalosti. Dominuje myšlienka rodinnej súdržnosti a v dvojke dokonca vidíme dojímavý príbeh o nájdení pravej identity. Bohvie, čo by na jej rozhodnutie povedali zástancovia transrodovej ideológie. Každopádne, štvorku pre deti neodporúčam, z vlastnej skúsenosti viem, že sa boja hrozných dinosaurov.

3. RATATOUILLE

Prekvapila vás bronzová medaila pre potkana? Podľa mňa, tvorcovia vymysleli recept na majstrovský a netuctový animák. Myšlienka sa síce podobá americkému snu, ale všetko to do seba tak krásne zapadá, že Ratatouille jednoducho musíte vidieť. Úžasný soundtrack, krásne spracovanie, tvorivý prístup... Čo viac si náročný divák môže priať? Vaše deti si zaslúžia kvalitu!

2. JA, ZLODUCH

Dostávame sa na druhý stupeň víťazov, kde tróni plešatý zloduch. Tento film je skutočne jedným z tých, ktoré ma nenudia, ani keď ich deti pozerajú už po 25-ty krát. Hlavný leitmotív – premena zloducha na vzorného rodiča – rozcíti všetky mamky a ich deti zaiste pobaví. Nechýbajú hlavné-vedľajšie zábavné postavičky, dobrá hudba, skvelý zvrat v deji, jednoducho, všetko, čo skoro-víťaz potrebuje. Zasmejú sa všetci. Dvojka už z tejto geniality stratila, trochu zbrutálnela, ale téma úplnej rodiny ostala prítomná. Palec hore pre slovenský dabing – zachoval exotický prízvuk hlavného hrdinu!

1. AKO SI VYCVIČIŤ DRAKA

Víťaz je (u mňa) zatiaľ jasný. Ak si myslíte, že je tento príbeh úspešný len kvôli tomu, že hlavným hrdinom je malý múdry chlapec, skúste si pozrieť jeden z najnovších animákov, Justin, malý veľký rytier, a určite mi dáte za pravdu, že to tým nie je. Alebo, viete čo, Justina ani nepozerajte. Je to katastrofa. Čo sa však tohto animáku týka, ťažko nájsť príbeh s toľkými emóciami, situačným humorom a šľachetným bojom proti násiliu, ktorý zvýrazňuje krásna grafika a výborný scenár. Jediné mínus, ktoré na tomto skvoste nachádzam, je... stratená noha. Dlho som sa s tým vyrovnávala, ale mimika Bezzubky ma napokon presvedčila. Nech deti vidia, že múdrosť je lepšia než ostré lakte. Už som zvedavá, čo prinesie dvojka.

Týmto svoj nevyčerpaný zoznam uzatváram. Počas vytvárania zoznamu som si spomenula na pekný kúsok s názvom Karcoolka, ktorý má síce o niečo horšie grafické prevedenie a detičky príbeh len ťažko pochopia, ale na jednorazové spríjemnenie dňa môže byť.

Veľmi pekným kúskom je animák Hotel Transylvánia, ktorý je, naopak, naozaj pekne graficky dotiahnutý, ale mám pocit, že to nie je nič pre deti. A možno by aj bolo, nebyť tých odporných zombiekov.

Podobný prípad je Spláchnutý, ktorý vyzerá dobre, akčný je dosť, dokonca sa tam aj spieva, ale deti sa niektorých scén zľakli. Keď budú staršie, určite si to s nami pozrú.

Za zmienku stojí ešte animák Megamind, ktorý mňa osobne neočaril, ale opäť v ňom figuruje silná myšlienka povahovej premeny. Veď hovorím, trochu poteší a neurazí.

Iná kapitola je Neskrotná, ktorá, žiaľ, nenaplnila očakávania. Až na pár vtipných scén je to film plný mágie a čarovania a to v rozprávkach vidím veľmi nerada. Darmo, že je hlavná hrdinka taká utešená...

 

V slovenských kinách sa ešte mihla Lovecká sezóna, ktorú neviem posúdiť, Sissy a Yeti, pri ktorých mi ušiel zámer našich nemeckých kolegov a pre deti neodporúčam, Život chrobáka, ktorý odštartoval generáciu animákov, ale všetkých súčasných divákov nudí a Hrdinovia z ríše Gaya, vďaka ktorým nie je Justin na poslednom mieste. Príjemné sledovanie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?