Čo sa stalo s našou STABILITOU?

Autor: Paulina Prasilova | 19.2.2016 o 9:21 | (upravené 19.2.2016 o 9:28) Karma článku: 4,73 | Prečítané:  769x

Mám pred sebou výpis z osobného účtu doplnkovej dôchodkovej spoločnosti STABILITA. Patrí Sporiteľovi S, zamestnancovi ŽSR. 

Pán S (ako Sporiteľ) v roku 2015 vložil cca 40 eur, zamestnávateľ prispel 405 eur, dohromady teda v roku 2015 uložil cca 445 eur. Čuduj sa svete, na konci roku 2014 figurovala v jeho fonde suma cca 4 896 eur, no na konci roka 2015 „len“ suma cca 5 105 eur.

Hodila som to radšej do kalkulačky. 5 105 – 4 896 = 209 eur. Sporiteľ za rok 2015 nasporil „len“ 209 eur.

Rekapitulácia: Pán S ako Sporiteľ a jeho zamestnávateľ Z prispeli do fondu 445 eur, ale pán S ako Sporiteľ aj tak nasporil len 209 za rok 2015. Získal teda približne -200 eur (keď zaokrúhlim nadol). Zaujímavý výnos. Ešte zaujímavejšie je, že brat pána S (nazvime ho S2) získal veľmi podobný výnos, ktorý sa tiež pohybuje niekde na úrovni -200 eur. A ako ináč, na výpise nefiguruje žiaden vysvetľujúci údaj, žiadna položka so znamienkom mínus, ktorá by sa schod aspoň pokúsila vysvetliť.

Pri tejto záležitosti mi napadá niekoľko vecí: Po prvé, koľko je momentálne sporiteľov v STABILITE? Lebo keby ich bolo len 1000 a každému táto easy spoločnosť stiahne 200 eur, keďže (citujem vysvetľujúci oznam uverejnený na stránke STABILITY) „vlaňajšok bol ovplyvnený búrlivou situáciou na finančných trhoch,“ spoločnosť získa 200 000 eur len tak, lebo sa to dá, a preto, lebo Slováci vždy boli známi tým, že na chrbtoch im možno rúbať drevo a iné viac-menej tvrdé materiály.

Môžeme si za to sami. Uzatvárame zmluvy, ktorým nikto nerozumie, okrem pár prešpekulovaných právnických hláv. Podpisujeme dokumenty, ktoré rozväzujú ruky zlým a nečestným a nenásytným ľuďom, a to všetko preto, lebo sa bojíme. Bojíme sa, že na dôchodku nebudeme mať z čoho žiť. A niektorí sa obávajú oprávnene. (Iní sa ešte stále spoliehajú na tento pokazený štát a na to, že nám niečo dá. Ale čo je to vlastne štát? Štát sme my. Ľudia.)

Citujem z listu spoločnosti: „Výsledky minulého roka nás netešia, ale vnímame ich ako fakt, ktorý na finančných trhoch nie je ničím neobvyklým. Výkyvy sú súčasťou trhov odjakživa. Trhy padajú a následne stúpajú a tento cyklus sa pravidelne opakuje (pravidelne? V akých intervaloch? Ak je to tak, môže spoločnosť garantovať opačný vývoj v budúcom roku?!? Ak sa cyklus padania v vstávania trhov opakuje pravidelne, prečo sa spoločnosť dostala do neočakávaných červených čísel?!?, pozn. autorky). Netreba sa preto znepokojovať. Takú situáciu predsa zažívame aj v bežnom živote.“

Presne tak. Každý deň to zažívame. Každý deň nám miznú peniaze, ktoré už nikdy neuvidíme. Na niektoré sa pozeráme napr. vo forme bilboardov a reklám, a ani si to neuvedomujeme. OPAKUJEM: je to len naša vina. Nevedomosť neospravedlňuje.

(Keď od dôchodcov vezmú šmejdi 100 eur a nanútia im hrnce v hodnote 7 eur, ostanú im aspoň tie hrnce.)

Doplnková dôchodková spoločnosť STABILITA si pomýlila biznis a peniaze s manželstvom. Od svojich klientov vyžaduje, aby v spoločnosti zotrvali v dobrom aj v zlom, (v zdraví aj v chorobe), aj keď prosperuje, aj keď katastrofálne stráda. Garancie? Samozrejme, že žiadne.

Ale biznis, trhy a peniaze nie sú manželstvo. Nikto nie je povinný znášať partnera, ktorý záhadným spôsobom prichádza o nasporené peniaze a keď to ozaj prepískne, napíše jeden ospravedlňujúci list, ktorým je akože všetko vyriešené. A život pokračuje ďalej... MOŽNO sa polepším v roku 2016, MOŽNO to bude ešte horšie, veď vieš, drahá, tento nestabilný svet už nič negarantuje... Tak mi odpusť.

A Slováci odpúšťajú. Veď čo im aj iné ostáva. Právničtine nerozumejú, známych na súdoch nemajú, radšej sa chorobne vyhýbajú konfliktom a stále si volia istoty... Hlavne sa neznepokojujme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?